top of page

TopTech edetabel: 25 väärtuslikuma Eesti tehnoloogiafirma koguväärtus on ligi 21 miljardit eurot

Prudentia Tallinn, Siena Secondary Fundi ja Asutajate Seltsi koostöös valminud Eesti tehnoloogiafirmade esimesse edetabelisse koondatud 25 väärtuslikuma ettevõtte koguväärtus on ligi 21 miljardit eurot ning kolm suurimat neist on Wise, Bolt ja Pipedrive.

Kord aastas ilmuma hakkav TopTech.ee edetabel hoiab edaspidi silma peal Eesti asutajate poolt loodud tehnoloogiaettevõtete väärtuste kasvul, võttes arvesse ka tuleviku kasvu. Edetabeli koostajate eesmärgiks on anda kiirestikasvavate tehnoloogiaettevõtete väärtusele võrreldav hinnang konkreetsel ajahetkel ning sarnasest metoodikast lähtudes.

Edetabeli koostamise eestvedaja Prudentia Advisory partneri Indrek Uudekülli sõnul tähistab TopTechi edetabeli sünd teatud mõttemustri muutumist Eesti ühiskonnas ja majandusruumis. „Oleme koostöös Nasdaq Tallinnaga koostanud juba mitu aastat Eesti 101 väärtuslikuma ettevõtte edetabelit TOP101.ee . Viimase sellise võitis Eesti Energia, mille väärtuseks arvestati 2019. aasta andmete põhjal 1,6 miljardit eurot. Wise aktsiate noteerimisel tänavu suvel kujunes aga ettevõtte väärtuseks pea 10 miljardit eurot. Tehnoloogiaettevõtted pole seni lihtsalt mahtunud klassikalistesse võrreldavate kordajate meetodil koostatavatesse edetabelitesse, sest neil pole enamasti ajaloolisi kasuminäitajaid. Kuna neljanda tööstusrevolutsiooni tingimustes on toimumas majanduse struktuuri kiire muutus ja Eesti tehnoidud on saavutanud märkimisväärset edu, siis otsustasime koos Asutajate Seltsi ja Siena Secondary Fund’iga luua selle jäädvustamiseks uue formaadi.“

Tänavuse TopTech edetabeli võitja Wise'i Ühendkuningriigi tootejuhi Lars Trunin’i sõnul on neil äärmiselt hea meel näha Eesti tehnoloogiasektorit jõudsalt kasvamas: „Järjest rohkem motiveeritud asutajaid leiab viise mõne meie ühiskonna probleemi lahendamiseks. Nii nagu Wise lahendab raha liigutamise probleemi. Iga tunnustus on motiveeriv, andes jõudu oma eesmärkide suunas kiiremini edasi liikuda. Oleme TopTech’i edetabelis tõeliselt heas seltskonnas!”.

Asutajate Seltsi juhatuse liikme Sten Tamkivi sõnul räägivad eestlased välismaa sõpradele tänavuse TopTechi võitjatest Wise’ist, Boltist või Pipedrive’ist uhkelt kui „meie omadest” nagu kümme aastat tagasi tehti Skype’i puhul. „Kasuks tuleb see, et neil ettevõtetel on üle maailma miljoneid igapäevaseid kasutajaid, mis annab neile laialdase tuntuse olenemata sellest, kui pisike nende kodumaa kaardil on. Sealt edasi muutub nimekiri aga intrigeerivamaks. Kui soovite teada, kust meie järgmised ükssarvikud pärinevad, on nüüd aeg mõelda, kas need peidavad end Skeletoni superkondensaatorites, sõidavad Starshipi robotitega või on ühe Veriffi identiteedikontrolli kaugusel.“

Järelturuinvesteeringutega tehnoloogiaettevõtetesse tegeleva Siena Secondary Fund’i partneri Rando Rannuse sõnul oli TopTechi kokkupanekuks aeg küps, sest käesolev aasta on läbimurdeaasta kogu sektorile. „Lisaks Wise’i noteerimisele ja Pipedrive’i müügile on toimunud tohutu kapitali sissevool. Täiendav kapital, mida meie idufirmad on käesoleval aastal kaasanud, on lähenemas maagilisele 1 miljardi euro piirile - mis konteksti mõttes on rohkem kui 3% Eesti SKPst. 25 Eesti suurima tehnoloogiaettevõtte turuväärtus on juba ligikaudu kahekordne Eesti riigieelarve maht ning see sektor väärib ühiskonna tähelepanu ja positiivset suhtumist.“

TopTech 2021 võitja Wise sai auhinnaks Eesti ühe esimese NFT digimaali. Tegu on Navitrolla 2011. aasta tööga “Hüpe”, mis sümboliseerib hästi ettevõtluse ja innovatsiooni olemust. Eriline on auhind ka selle poolest, et tegemist on täiesti esimese Navitrolla NFTks münditud maaliga, mis internetivalgust näeb.

TopTechi edetabeli metoodika

TopTech hoiab silma peal Eesti asutajate poolt loodud tehnoloogiaettevõtete väärtuste kasvul, võttes arvesse ka tuleviku kasvu. Eesmärgiks on anda ettevõtete väärtusele võrreldav hinnang konkreetsel ajahetkel ning sarnasest metoodikast lähtudes.

  • Tabelisse pääsevad vaid tehnoloogiaettevõtted, mis on määratletud sarnaselt Asutajate Seltsi idufirmade käsitlusega, s.o kiiresti kasvavad tehnoloogiaettevõtted, millel on vähemalt üks Eesti asutaja või mis on registreeritud Eestis JA firma peakontor või vähemalt 20% töötajatest on Eestis.

  • Hindamine põhineb avalikest andmetest kättesaadaval ja ettevõtte poolt Asutajate Seltsile esitatud viimase rahastusringi infol. Kui viimane rahastusring toimus rohkem kui 12 kuud tagasi, siis korrigeeritakse rahastusringi alusel saadud väärtust vastavalt värskeimatele majandustulemustele (käibekordaja).

  • Kui ei ole toimunud rahastusringe, siis kasutatakse käibepõhist turustatistikal põhinevat kordajat (võrdlusbaasis on sarnased ettevõtteid - samas faasis, sarnase kasvuga, samal tegevusalal), kes on viimase 12 kuu jooksul raha kaasanud või noteeritud börsil.

  • Börsil oleva ettevõtte väärtuseks võetakse turukapitalisatsioon seisuga 31.07.2021.

  • Kui ettevõte on müüdud viimase 12 kuu jooksul, siis kajastatakse väärtusena ettevõtte müügihinda.

  • Hinnatakse omakapitali väärtust, kuid sektori omapära arvestades (madal laenukapital) on ettevõtete omakapitali ja ettevõtte väärtus sarnane.

  • Hindamise viis läbi Prudentia koostöös Siena Secondary Fund’iga. Kasutatud infoallikad: Crunchbase, CapitalIQ, Orbis, Infopank, StartupEstonia, Asutajate Selts.

  • Lähemalt: www.toptech.ee


Comments


bottom of page